
5.3 inches, 77.4 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
5.3 inches, 77.4 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio 5.3 II |
| Dimensions | 150 x 77 x 10.8 mm (5.91 x 3.03 x 0.43 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Dual-LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 26 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Standby | Up to 960 h (2G) / Up to 820 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D550a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D550a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.