
5.5 inches, 83.4 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2250 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio 5.5 |
| Dimensions | 157 x 79.5 x 9.5 mm (6.18 x 3.13 x 0.37 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Colours | Blue, Pink, Grey, White, Yellow |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~178 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2250 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 26 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Standby | Up to 960 h (2G) / Up to 820 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D610a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D610a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.