
5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2350 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio 5.5 S |
| Dimensions | 156 x 77.6 x 8.9 mm (6.14 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2350 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 28 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 960 h (2G) / Up to 820 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 1700 - D630U |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 1700 - D630U |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.