
7.0 inches, 137.9 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio 7.0 |
| Dimensions | 187.5 x 103 x 9.4 mm (7.38 x 4.06 x 0.37 in) |
| Weight | 299 g (10.55 oz) |
| Colours | White, Gold, Grey, Blue |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D700a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D700a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.