
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio Energy |
| Dimensions | 144.5 x 71.5 x 10.4 mm (5.69 x 2.81 x 0.41 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colours | Black, White, Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 52 h (2G) / Up to 33 h (3G) |
| Standby | Up to 1090 h (2G) / Up to 1090 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 - D810U |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 - D810U |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.