
5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$80
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2018, July
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio G4 |
| Dimensions | 141.5 x 73.5 x 8.5 mm (5.57 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| Colours | Black, Gold, Blue |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, 1/5.0", 1.12m, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 575 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.