
6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$100
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Po 2600 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2018, October
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio Mega (2018) |
| Dimensions | 156.7 x 75.2 x 8.4 mm (6.17 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Colours | Black, Blue, Silver |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, AF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2600 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 22 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Standby | Up to 675 h (2G) / Up to 575 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.