
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio X |
| Dimensions | 144 x 72 x 10.5 mm (5.67 x 2.83 x 0.41 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Colours | Black, White, Blue, Gold, Pink |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 25 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 750 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 - D750U |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 - D750U |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.