
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$50
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2020, August 05
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio X10 |
| Dimensions | 146 x 73.5 x 9.3 mm (5.75 x 2.89 x 0.37 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Colours | Green, Red, Black, Blue |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh battery |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.