
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$50
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2020, March 25
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio X9 HD |
| Dimensions | 143 x 73 x 10.1 mm (5.63 x 2.87 x 0.40 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Colours | Black, White, Blue |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 500 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.