
6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Studio XL |
| Dimensions | 165.5 x 85.3 x 8.5 mm (6.52 x 3.36 x 0.33 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 36 h (2G) / Up to 20 h (3G) |
| Standby | Up to 920 h (2G) / Up to 850 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.