
1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 1800 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Tank |
| Dimensions | 114 x 48 x 15 mm (4.49 x 1.89 x 0.59 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| Colours | Electric Blue, Red, Yellow, White, All White, Pink |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Talk Time | Up to 16 h |
| Standby | Up to 1720 h |
| Internal Memory | 16MB ROM, 32MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GPRS | No (Planned GPRS version for Q4 2012) |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Java | No |
| Games | Downloadable |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.