
4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1760 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Tank 4.5 |
| Dimensions | 134 x 68.9 x 9.7 mm (5.28 x 2.71 x 0.38 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1760 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 22 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 720 h (2G) / Up to 680 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - W110a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - W110a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
Similar phones and alternatives
No comments yet.