
2.0 inches, 12.6 cm2 (~21.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
2.0 inches, 12.6 cm2 (~21.4% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Li-Ion 620 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Tattoo S |
| Dimensions | 102 x 57.8 x 8.3 mm (4.02 x 2.28 x 0.33 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| Colours | Blue, Pink, Grey, Silver |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~21.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 620 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Standby | Up to 500 h |
| Internal Memory | 64MB ROM, 64MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| Java | No |
| Games | Downloadable |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
Similar phones and alternatives
No comments yet.