
7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
1.2
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Touch Book 7.0 Lite |
| Dimensions | 194 x 120 x 10 mm (7.64 x 4.72 x 0.39 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | No |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.