
7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 3500 mAh
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Touch Book 7.0 Plus |
| Dimensions | 197 x 120 x 13 mm (7.76 x 4.72 x 0.51 in) |
| Weight | 388 g (13.69 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 35 h (2G) / Up to 25 h (3G) |
| Standby | Up to 1100 h (2G) / Up to 1000 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.