
9.7 inches, 291.4 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
9.7 inches, 291.4 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 6000 mAh
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Touch Book 9.7 |
| Dimensions | 238 x 185 x 10 mm (9.37 x 7.28 x 0.39 in) |
| Weight | 430 g (15.17 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 1024 x 768 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 6000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h |
| Standby | Up to 720 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.