
4.3 inches, 52.6 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
4.3 inches, 52.6 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Ion 1600 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Vivo 4.3 |
| Dimensions | 128 x 66 x 9.3 mm (5.04 x 2.60 x 0.37 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Talk Time | Up to 19 h 10 min (2G) / Up to 9 h 20 min (3G) |
| Standby | Up to 780 h (2G) / Up to 640 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - D910i |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - D910i |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.