
4.65 inches, 59.6 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
4.65 inches, 59.6 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1600 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Vivo 4.65 HD |
| Dimensions | 135 x 70 x 8.6 mm (5.31 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 20 h 40 min (2G) / Up to 9 h 20 min (3G) |
| Standby | Up to 450 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 - D930a |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 - D930a |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.