
4.8 inches, 63.5 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
4.8 inches, 63.5 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Vivo Air |
| Dimensions | 139.8 x 67.4 x 5.1 mm (5.50 x 2.65 x 0.20 in) |
| Weight | 97 g (3.42 oz) |
| Colours | Black, White/Gold |
| Screen Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 750 h (2G) / Up to 675 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.