
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$282
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 2300 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Vivo IV |
| Dimensions | 145.1 x 70.2 x 5.5 mm (5.71 x 2.76 x 0.22 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Colours | Black, White/Silver, White/Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 750 h (2G) / Up to 675 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.