
6.2 inches, 96.7 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$120
Display
6.2 inches, 96.7 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, January
| Brand | Blu |
| Model | BLU Vivo One Plus (2019) |
| Dimensions | 156.7 x 75.2 x 8.3 mm (6.17 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 6.2 inches, 96.7 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 1/5" 13 MP, f/2.2, 1/4.0" 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 21 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 600 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.