
5.9 inches, 86.9 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$200
Display
5.9 inches, 86.9 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, September
| Brand | Blu |
| Model | BLU Vivo XI |
| Dimensions | 149 x 72.9 x 7.9 mm (5.87 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Colours | Black, Silver |
| Screen Size | 5.9 inches, 86.9 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~285 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 16 MP, f/2.0, 1/3", 1.10m, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 21 h (3G) |
| Standby | Up to 625 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.