
6.2 inches, 95.9 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$150
Display
6.2 inches, 95.9 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, December
| Brand | Blu |
| Model | BLU Vivo XL4 |
| Dimensions | 157.2 x 76.2 x 8 mm (6.19 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, 1/4" 13 MP, f/2.0, 1/3", PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 30 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Standby | Up to 750 h (2G) / Up to 650 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 /b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.