
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Win HD |
| Dimensions | 144.8 x 69.9 x 7.8 mm (5.70 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Colours | Neon Orange, Neon Green, Neon Yellow, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 23 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Standby | Up to 750 h |
| Internal Memory | 8GB ROM, 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 1700 - W510U |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 1700 - W510U |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.