
1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.3% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 820 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Blu |
| Model | BLU Zoey |
| Dimensions | 110 x 45.7 x 13 mm (4.33 x 1.80 x 0.51 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| Colours | Red, Blue, Yellow, White/Pink, White/Blue, White/Green |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 820 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 14 h |
| Standby | Up to 750 h |
| Internal Memory | 32MB ROM, 24MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| Java | No |
| Games | Downloadable |
| Messaging | SMS, IM |
Similar phones and alternatives
No comments yet.