
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 2850 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | BQ |
| Model | BQ Aquaris E5s |
| Dimensions | 143.2 x 72.2 x 8.7 mm (5.64 x 2.84 x 0.34 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/1.8, 1/3.1", 1.12m, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 1080p@60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2850 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSD |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.