
5.65 inches, 82.4 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$337
Display
5.65 inches, 82.4 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, June
| Brand | BQ |
| Model | BQ Aquaris X2 |
| Dimensions | 150.7 x 72.3 x 8.3 mm (5.93 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Colours | Carbon Black, Sand Gold |
| Screen Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~427 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12m 12 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.29m, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, auto-HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@240fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 509 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.