
10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 7280 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | BQ |
| Model | BQ Aquaris M10 |
| Dimensions | 246 x 171 x 8.2 mm (9.69 x 6.73 x 0.32 in) |
| Weight | 470 g (1.04 lb) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 7280 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.