
4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2470 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | BQ |
| Model | BQ Aquaris M4.5 |
| Dimensions | 131.8 x 63.5 x 8.8 mm (5.19 x 2.5 x 0.35 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 2470 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM, , 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.