
5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | BQ |
| Model | BQ Aquaris U2 |
| Dimensions | 148.1 x 72.9 x 8.4 mm (5.83 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) | Dinorex glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12m, PDAF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12m |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, 480p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 7, 8, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.