
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, July
| Brand | BQ |
| Model | BQ Aquaris X5 Plus |
| Dimensions | 145 x 70 x 7.7 mm (5.71 x 2.76 x 0.30 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Black, White/Rose Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Dinorex glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12m, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 1/4" |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama | 4K@30fps |
| Battery | Li-Po 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.