
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$402
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | BQ |
| Model | BQ Aquaris X Pro |
| Dimensions | 146.5 x 72.7 x 7.8 mm (5.77 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | Midnight Black, Glaze White |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | Dinorex glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4m, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, auto-HDR, panorama | 4K@30fps, 720p@120fps | 1080p@60fps |
| Battery | Li-Ion 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.