
Price (USD)
$250
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Po 1530 mAh battery
Processor
Samsung
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Eten |
| Model | Eten glofiish M800 |
| Dimensions | 113.8 x 57.8 x 18.4 mm (4.48 x 2.28 x 0.72 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colours | Silver |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 640 x 480 pixels, 2.8, 4:3 ratio |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Po 1530 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | Samsung S3C2442 500 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | HTML (PocketIE) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.