
2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~35.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$348
Display
2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~35.8% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1440 mAh battery
Processor
Samsung
GSM | Discontinued
| Brand | Eten |
| Model | Eten M600+ |
| Dimensions | 111.7 x 60.7 x 22 mm (4.40 x 2.39 x 0.87 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Screen Size | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~35.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1440 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | SD/SDIO |
| Processor | Samsung S3C 2440 400 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | HTML (PocketIE) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.