
2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.6% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1530 mAh battery
Processor
Samsung
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Eten |
| Model | Eten glofiish M810 |
| Dimensions | 109.5 x 59 x 17.5 mm (4.31 x 2.32 x 0.69 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 260 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | Samsung S3C 2442 500 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | HTML (PocketIE) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.