
2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion battery
Processor
Samsung
GSM | Discontinued
| Brand | Eten |
| Model | Eten glofiish X610 |
| Dimensions | 107 x 58 x 15 mm (4.21 x 2.28 x 0.59 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Internal Memory | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | Samsung S3C2442 400 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | HTML (PocketIE) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.