
2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.9% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion battery
Processor
Samsung
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Eten |
| Model | Eten glofiish X900 |
| Dimensions | 106 x 60.5 x 17 mm (4.17 x 2.38 x 0.67 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Internal Memory | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | Samsung S3C 6400 533 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | Proprietary |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | HTML (PocketIE) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.