
5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$337
Display
5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio)
Camera
24 MP
Battery
Li-Po 3400 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Honor |
| Model | Honor 10 |
| Dimensions | 149.6 x 71.2 x 7.7 mm (5.89 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Colours | Phantom Blue, Phantom Green, Midnight Black, Glacier Grey, Lily White |
| Screen Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Main Camera | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9m 16 MP, f/1.8, PDAF 24 MP B/W, f/1.8, PDAF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3400 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 200440 (v7)GeekBench: 6591 (v4.4)GFXBench: 21fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.