
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2230 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 2 |
| Dimensions | 134 x 67.5 x 10.5 mm (5.28 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2230 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 13 h |
| Standby | Up to 541 h |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.