
6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$438
Display
6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 3750 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, June
| Brand | Honor |
| Model | Honor 20 |
| Dimensions | 154.3 x 74 x 7.9 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Colours | Midnight Black, Sapphire Blue, Icelandic white, Phantom Blue |
| Screen Size | 6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8m 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.1" 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 3750 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| HD | Basemark X: 44871 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.