
6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, October
| Brand | Honor |
| Model | Honor 20 lite (China) |
| Dimensions | 157.2 x 73.2 x 7.7 mm (6.19 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 171.5 g (6.07 oz) |
| Colours | Black, Green, Blue/Pink |
| Screen Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 600 nits (typ) | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~418 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.