
6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3400 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, April 27
| Brand | Honor |
| Model | Honor 20e |
| Dimensions | 154.8 x 73.6 x 8 mm (6.09 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Colours | Midnight Black, Phantom Blue |
| Screen Size | 6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~415 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) 24 MP, f/1.8, PDAF 8 MP, f/2.4, 120 (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30/60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3400 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.