
6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 3400 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, April
| Brand | Honor |
| Model | Honor 20i |
| Dimensions | 154.8 x 73.6 x 8 mm (6.09 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Colours | Gradient Blue, Gradient red, Magic Night Black |
| Screen Size | 6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~415 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8m 24 MP, f/1.8, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30/60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3400 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.