
6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 3750 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, October
| Brand | Honor |
| Model | Honor 20S |
| Dimensions | 154.3 x 74 x 7.9 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Colours | Black, Blue, White |
| Screen Size | 6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8m 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3750 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.