
4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2150 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 3 |
| Dimensions | 133 x 67.2 x 9.9 mm (5.24 x 2.65 x 0.39 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2150 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 13 h |
| Standby | Up to 541 h |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.