
6.57 inches, 106.0 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$780
Display
6.57 inches, 106.0 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, April 21
| Brand | Honor |
| Model | Honor 30 Pro+ |
| Dimensions | 160.3 x 73.6 x 8.4 mm (6.31 x 2.90 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Titanium silver, Emerald Green, Midnight Black |
| Screen Size | 6.57 inches, 106.0 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED, 90Hz | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~392 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8m 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22m, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (Periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 16 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide),AF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@1920fps; gyro-EIS | 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 510031 (v8) GeekBench: 3191 (v5.1) GFXBench: 37fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.