
6.5 inches, 102.0 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, July 08
| Brand | Honor |
| Model | Honor 30 Youth |
| Dimensions | 160 x 75.3 x 8.4 mm (6.30 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colours | Magic Night Black, Dark Blue, Galaxy Silver |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.4, 120 (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57MP4 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.