
6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$337
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, April 07
| Brand | Honor |
| Model | Honor 30S |
| Dimensions | 162.3 x 75 x 8.6 mm (6.39 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Black, Blue, Green, Gradient, Butterfly Feather Red |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD, HDR10 | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) | Aluminosilicate glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), AF, 3x optical zoom 8 MP, f/2.4, 17mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (1x2.36 GHz Cortex-A76 & 3x2.22 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 6 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Aluminosilicate glass), glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.