
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 3C |
| Dimensions | 139.5 x 71.4 x 9.2 mm (5.49 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | White/Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2300 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.